O nowym życiu biurowców na Sali Komercyjnej - panel dyskusyjny
Zmiana funkcji nieruchomości może być opłacalna, zwłaszcza w przypadku budynków o niskiej rentowności biurowej.
„Nowe życie biurowców – czy da się dokonać efektywnej konwersji budynku biurowego na funkcje mieszkaniowe?” – na to pytanie odpowiedzą eksperci, którzy wezmą udział w panelu dyskusyjnym na Sali Komercyjnej drugiego dnia FRN 2025.
Trend zmiany budynków biurowych na lokale mieszkalne jest zauważalny w Polsce od 2020 roku. Konwersji ulegają przede wszystkim stare oraz nieefektywne energetycznie obiekty. Szacuje się, że od 2022 roku liczba takich zmian rośnie o ok. 10-15% rok do roku, a w ciągu najbliższych 2-5 lat wartość ta może się podwoić.
Jakie determinanty sukcesu możemy wskazać przy tej konwersji?
🔹 Lokalizacja i popyt: starsze biurowce często znajdują się w centrach miast, co w znacznym stopniu wpływa na atrakcyjność takich inwestycji mieszkaniowych.
🔹 Stan techniczny budynku: biurowce w dobrym stanie mogą znacznie obniżyć koszt adaptacji budynku do nowej funkcjonalności. Jak podaje PropertyNews.pl, koszt przekształcenia budynku biurowego na lokale mieszkalne w średnim mieście wynosi ok. 7-9 tys. zł za metr kwadratowy powierzchni.
🔹 Zmiany w przepisach: Nowe regulacje w znacznym stopniu ułatwiają proces konwersji budynków biurowych na mieszkania.
Zmiana funkcji nieruchomości może być opłacalna, zwłaszcza w przypadku budynków o niskiej rentowności biurowej. Przekształcenie obiektów to duża szansa na przyciągnięcie nowych mieszkańców, a co za tym idzie – rozwój lokalnej gospodarki oraz wzrost wartości nieruchomości.
📅 13 czerwca, piątek
🕥 10:50-11:45