Organizator:

Self storage – świetna okazja?

Podziel się

W Europie i na całym świecie osoby inwestujące w nieruchomości coraz częściej postrzegają najem magazynów samoobsługowych, zwany też self storage, jako atrakcyjną opcję. W sektorze tym odnotowano stabilny wzrost, a społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome istnienia tej stosunkowo nowej klasy aktywów.

 

 

 

Wprowadzenie do self storage

Pierwszy magazyn samoobsługowy powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX w. Dzięki prężnemu rozwojowi dziś jest to dynamiczna globalna branża. Istnieją różne typy magazynów samoobsługowych, w tym obiekty zaadaptowane lub nowo budowane wewnętrzne moduły magazynowe, zewnętrzne obiekty kontenerowe i obiekty o łączonym przeznaczeniu. Ogólnie rzecz biorąc, self storage to przestrzeń do wynajęcia dla firm lub osób prywatnych, dostępna krótko- lub długoterminowo. Wielkość obiektów jest różna i może wynosić od zaledwie kilku modułów do ponad 1000 modułów w przypadku największych magazynów.

Self storage zapewnia przedsiębiorcom, deweloperom, właścicielom nieruchomości czy innym inwestorom możliwość dywersyfikacji portfeli. Branża ta jest bardzo prężna i ma wiele unikalnych zalet, takich jak stosunkowo niskie koszty operacyjne, a także możliwość przyciągnięcia zróżnicowanej grupy najemców i częstego dostosowywania czynszu.

 

 

Janus International w Polsce

Jak już wspomnieliśmy, branża self storage w Europie doświadcza dynamicznego wzrostu i ma przed sobą obiecującą przyszłość. Aby sprostać wymaganiom tego prężnego rynku, w grudniu zeszłego roku we Wrocławiu firma Janus International Group, Inc. („Janus”) otworzyła zupełnie nowy zakład produkcyjny. Założona w 2002 roku firma Janus to jeden z wiodących na światowym rynku dostawców i wytwórców produktów i technologii z zakresu self storage. Inwestycja w najnowocześniejszy obiekt w Polsce stanowi wyjątkowy kamień milowy dla samej firmy Janus, a także dla całej branży self storage w Europie.

Fabryka we Wrocławiu służy jako europejski węzeł w zakresie produkcji i dystrybucji systemów drzwiowych oraz działowych, magazynów przenośnych, a także rozwiązań w zakresie kontroli dostępu. Nowy obiekt umożliwia firmie Janus usprawnienie procesów produkcyjnych i logistycznych w celu zwiększenia wydajności. Zakład wyposażony został w zaawansowane technologie i urządzenia, dzięki czemu Janus może nieustannie zaopatrywać swoich europejskich klientów w najnowsze rozwiązania.

Colin Jeromson, dyrektor zarządzający w Janus International Europe, podczas otwarcia nowego zakładu produkcyjnego nie krył pozytywnych emocji: „Jesteśmy zachwyceni możliwością ekspansji do Polski i nie możemy się doczekać prac nad rozwojem kolejnej generacji europejskich zakładów self storage”.   

 

Rynek europejski

Zgodnie z raportem branży self storage za rok 2023 opracowanym przez Federation of European Self Storage Associations („Raport FEDESSA 2023”), Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Hiszpania to kraje, w których znajduje się łącznie 68% całkowitej liczby magazynów. Raport ten zawiera dane dotyczące zarówno magazynów wewnętrznych, jak i kontenerów.

Jednym z głównych czynników napędzających rozwój branży magazynów samoobsługowych jest zmieniający się styl życia Europejczyków. Coraz więcej osób mieszka w kawalerkach lub wynajmuje pojedyncze pokoje, w związku z czym potrzeba zapewnienia dodatkowej przestrzeni do przechowywania staje się paląca. Magazyny samoobsługowe zapewniają osobom prywatnym i firmom wygodne i bezpieczne miejsce do przechowywania swoich rzeczy.   

Co więcej, rozwój sektora e-commerce ma także istotny wpływ na branżę self storage. Im więcej firm decyduje się na sprzedaż online, tym większe jest zapotrzebowanie na centra magazynowe i dystrybucyjne. Magazyny samoobsługowe stanowią opłacalną alternatywę dla firm w zakresie przechowywania towarów i skutecznego zarządzania logistyką. Jako że e-commerce w Europie ma się doskonale, tendencja ta raczej się utrzyma.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju branży self storage jest rosnąca świadomość i aprobata tej koncepcji wśród mieszkańców Europy. Według Raportu FEDESSA 2023 świadomość społeczna obecnie jest różna w poszczególnych krajach: największa w Wielkiej Brytanii, na poziomie 91%, a najmniejsza we Włoszech, na poziomie 45%. Co więcej, 40% ankietowanych Polaków „nigdy nie słyszało o self storage”, a jedynie 4% stwierdziło, że „bardzo dobrze zna tę usługę”. Jednym ze sposobów na zwiększenie świadomości jest kampania reklamowa prowadzona przez dużych operatorów, która została z dobrym skutkiem przeprowadzona w Polsce przez Less Mess Storage. W miarę zapoznawania się społeczeństwa z korzyściami i wygodą przestrzeni magazynowych na wynajem jest duża szansa na wzrost popytu. 

Jeromson pozytywnie odniósł się do przyszłości branży i tak oto podsumował przemówienie: „Przyszłość self storage w Europie jawi się pozytywnie, a firma Janus nieustannie dokłada wszelkich starań, aby przyczynić się do rozwoju tego sektora. Nasza branża jest doskonale przygotowana do dalszej ekspansji”.

 

Przemek Główczewski

Kierownik sprzedaży

Janus International Europe Ltd

+48 727 005 039  

sales@januseurope.com

www.januseurope.com/pl