DZIEŃ 2 - Sala Komercyjna
PIĄTEK, 13 CZERWCA
9:30-9:50 poranne rozmowy przy kawie
CZĘŚĆ WSPÓLNA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI – SALA MIESZKANIOWA:
9:50-10:00 rozpoczęcie drugiego dnia
10:00-10:45 ESCapex czyli ESG vs Capex, – jak pogodzić innowacje z wymogami regulacyjnymi i rynkowymi?
PANEL DYSKUSYJNY
- Właściciele nieruchomości stoją przed wyzwaniem zarządzania portfelem w sposób, który łączy innowacyjność, inwestycje w Capex i zgodność z wymogami regulacyjnymi. Jak odnaleźć równowagę między cyfryzacją, ekologią a zrównoważonym rozwojem, jednocześnie dbając o efektywność operacyjną i rentowność?
- Inteligentne budynki i ich wpływ na efektywność operacyjną – jak nowoczesne technologie poprawiają zarządzanie nieruchomościami, zmniejszają koszty operacyjne i zwiększają zadowolenie najemców?
- Jak dostosować inwestycje Capex do rosnących wymagań związanych z ochroną środowiska, społeczną odpowiedzialnością i ładem korporacyjnym?
- Czy AI może pomóc w zarządzaniu emisjami i efektywnością energetyczną?
PROGRAM NA SALI KOMERCYJNEJ:
10:50-11:45 Nowe życie biurowców – czy da się dokonać efektywnej konwersji budynku biurowego na funkcje mieszkaniowe?
PANEL DYSKUSYJNY
- Konwersja budynku biurowego jako odpowiedź na zmiany modelu zamieszkiwania i sposobu korzystania z przestrzeni biurowych. Nowa energia społeczna w hermetycznych przestrzeniach.
- Determinanty sukcesu.
- Czy użytkownicy są gotowi na funkcjonalne kompromisy?
- Czy konwersja jest w ogóle opłacalna? Bariery realizacyjne i prawne.
11:45-11:55 case study 3
11:55-12:45 Magazyny wychodzą na prostą? Nowe strategie i kierunki.
PANEL DYSKUSYJNY
Sektor magazynowy przeszedł burzliwy okres. Po pandemii COVID-19, która napędziła popyt na powierzchnie logistyczne, rynek zmagał się z wyzwaniami, takimi jak wyższe koszty finansowania czy zmiany w łańcuchach dostaw. W wyniku tych turbulencji, sektor musiał dostosować swoje strategie i rozważyć nowe kierunki rozwoju. Jakie są aktualne tendencje i wyzwania na rynku magazynów w Polsce? Czy sektor wychodzi z kryzysu wzmocniony, czy potrzebuje jeszcze czasu na stabilizację?
- Nearshoring – czy w końcu dopłynie? Przenoszenie produkcji bliżej Europy miało znacząco wpłynąć na rynek magazynowy. Jakie branże relokują produkcję do Unii Europejskiej? Czy Polska jest głównym beneficjentem tego trendu, czy inne kraje zyskają na znaczeniu? Jakie wymagania muszą spełniać magazyny, aby przyciągnąć firmy przenoszące produkcję?
- Magazyn w mieście – sztuka współżycia. Jakie są kluczowe bariery w budowie centrów dystrybucyjnych w miastach? Jakie formaty magazynów sprawdzają się w aglomeracjach? Jakie innowacje technologiczne i ekologiczne mogą zmniejszyć wpływ logistyki na życie miast?
- Nowe lokalizacje – co pod paletą piszczy? Główne huby magazynowe w Polsce – Warszawa, Łódź, Wrocław – są prawie w pełni wykorzystane. Czy wschodnia i północna część kraju mają potencjał na nowe centra magazynowe?
12:45-13:10 brunch
13:10-14:00 W poszukiwaniu najemcy – Skarb Państwa jako aktywny gracz w biurach. Jak aktywność sektora publicznego kształtuje rynek biurowy w Polsce.
PANEL DYSKUSYJNY
W ostatnich latach podmioty państwowe odgrywają coraz większą rolę na rynku biurowym w Polsce – nie tylko jako najemcy, ale także jako aktywni inwestorzy. Administracja publiczna i spółki Skarbu Państwa modernizują swoje siedziby, realizują nowe inwestycje, a także kupują i sprzedają nieruchomości biurowe.
To trend, który w istotny sposób wpływa na kształtowanie sektora biurowego, szczególnie w Warszawie. Czy aktywność państwa będzie stabilizować rynek, czy też może prowadzić do jego nadmiernej koncentracji w określonych lokalizacjach? Jakie znaczenie dla prywatnych inwestorów ma rosnący udział państwowych podmiotów?
- Wpływ dużych transakcji Skarbu Państwa na kształt rynku – stabilizacja czy zakłócenie równowagi?
- Luka podażowa w Warszawie – czy państwowe inwestycje mogą pobudzić rozwój nowych projektów?
- Konsolidacja i modernizacja przestrzeni administracyjnych – czy to trend, który zmieni rynek biurowy?
- Strategie zarządzania portfelem nieruchomości przez podmioty publiczne – jakie mechanizmy mogą zwiększyć efektywność?
14:00-14:10 case study 4
14:10-15:00 Budynki jako platformy usług – jak monetyzować przestrzeń w nowy sposób?
PANEL DYSKUSYJNY
Tradycyjny model zarządzania nieruchomościami komercyjnymi ewoluuje w stronę bardziej dynamicznych i elastycznych rozwiązań. Właściciele biurowców, centrów handlowych i hoteli coraz częściej traktują swoje aktywa jako platformy usług, a nie tylko miejsca wynajmu przestrzeni. Jakie modele monetyzacji przestrzeni przynoszą największe zyski?
- Czy subskrypcyjny model wynajmu okaże się atrakcyjny dla biur, sektora mieszkaniowego, a nawet handlu i magazynów?
- Zarządzanie aktywami poprzez dodatkowe usługi i rozwiązania proptech.
- Jak zwiększyć przychody z nieruchomości bez podnoszenia czynszów?
POŁĄCZENIE SAL – TEMAT WSPÓLNY DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW – SALA MIESZKANIOWA:
15:10-16:00 Nowe horyzonty – które sektory nieruchomości będą napędzać wzrost w najbliższych latach?
PANEL DYSKUSYJNY – PODSUMOWANIE KONFERENCJI
Globalna gospodarka w połowie trzeciego dziesięciolecia różni się od tej sprzed 5, 10 czy 20 lat. Zmiany gospodarcze, polityczne i demograficzne kształtują rynek nieruchomości, powodując, że tradycyjne sektory tracą na znaczeniu, a nowe klasy aktywów zyskują popularność. Gdzie leży przyszłość rynku nieruchomości? Jakie są prognozy na kolejne 5 lat?
- Przemiany w tradycyjnych sektorach. Biura, handel detaliczny i magazyny podlegają zmianom z powodu pracy zdalnej, e-commerce i nowych trendów. Jak zmienia się popyt na powierzchnie biurowe i retailowe? Jakie formaty magazynowe będą zyskiwać?
- Nowe sektory nieruchomości. PRS, akademiki, ekologiczne i modułowe budownictwo, centra danych, senior living zarysowały się już dobrze na horyzoncie, co jeszcze na nim majaczy?
- Technologie w nieruchomościach. Inteligentne budynki, AI i big data wpływają na zarządzanie nieruchomościami. Jak te technologie zmieniają rynek?
- Globalizacja-deglobalizacja i lokalne rynki. Jak globalne zmiany i geopolityka wpływają na lokalne rynki nieruchomości? Które polskie regiony i miasta zyskają na znaczeniu, które mogą stracić?
- Prognozy na kolejne 5 lat. Które sektory będą dominować w przyszłości? Jak miasta, deweloperzy i inwestorzy powinni się przygotować na nadchodzące zmiany?
16:00 lunch